Thoughts On: Cost of Fresh

Farmers Market Finds

I know that a lot of people think it is expensive to eat local, or organic, or vegetarian, or all of the above. And when I shop at Superstore and see how incredibly inexpensive some of the stuff is, especially packaged or bulk foods, I can understand the concern. From the picture above, you can see all the produce I bought at the Farmers Market today. I bought: apples, oranges, leeks, cauliflower, arugula, kale, cucumbers, cherry tomatoes, tomatillos, and a giant bag of sweet peppers. Most of it is local. What’s not local is organic other than a few items. Would you like to know what produce for a week for a mostly vegetarian family of 4 cost me? $24. That’s all. Most Farmers stands at the Market have dollar deal sections. Produce that is slightly less than perfect, but definitely good enough for me! Today I managed to find lots of variety there!

By my calculations, what I spent on produce is approximately the cost of a couple 2 litre bottles of pop, a box or two of granola bars, a box of sugary cereal, a box of crackers and a bag of chips.

So my challenge for you this week, to my friends and readers who are trying to make even small changes to be healthier, give up one or two of your regular pantry snack items, and put that money into trying one or two new fruits or vegetables. Try to find something local even just “kind of local”!

I know that money is tight for lots of people in this economy. I’m not oblivious to financial challenges and having to live on a pretty tight budget. But I do believe that you put your money where your heart is. Convenience food is delightfully convenient. It is also full of chemicals and preservatives. Canned food is full of sodium. Cheap isn’t always better. Frugality is not necessarily our highest calling.

Living healthy can be summarized in a very simple formula: drink lots of water, eat food that is fresh and unprocessed, sleep, move, love. Live healthy today!

4 Comments (+add yours?)

  1. Danielle Camp
    Nov 05, 2010 @ 16:55:17

    I accepted your challenge even before I read your post 😉 I have completely given up those awful gummies for the girls, ones i relied on when i was a sleep deprived mom of 2 and needed to keep my lovely quiet for a few minutes….I just can’t put those into the girls…..but we are going on a trip to see the in laws next week and when I passed by them, I ALMOST….almost picked up a box for the plane….then carried on before I put it in the cart….I wandered over to the produce and found some yummy looking pears! Hanna tried one ages ago and didn’t like it but I figured she’d forgotten by now….Well, surprise surprise, she LOVED them….and ate 2 this afternoon for snacks! So Challenge accepted my friend! You are truly inspiring me and keeping me going on keeping my kids healthy!!! (and myself of course)…..THANK YOU!!!

    Reply

    • figandfennel
      Nov 06, 2010 @ 13:57:48

      Danielle, YOU are the inspiration with what you’ve done with your amazing girls and the no tv business! I love how you’ve fostered their little creative souls!

      Reply

  2. Joelle Doering
    Nov 07, 2010 @ 00:45:35

    Excellent challenge Alison!

    Reply

  3. Monika
    Nov 08, 2010 @ 11:06:22

    I wish our hospitals would take on this challenge! They are improving with healthier options but some of the food I see brought to our patient’s bedsides, it is no wonder some patients have longer hospitalizations. Thanks for your thoughtfulness and “simple formula” for life!

    Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: